Otwarty nabór i szeroka reprezentacja środowisk
Rada została powołana w wyniku przeprowadzonego otwartego naboru kandydatów. Jak zapisano w zarządzeniu, wszyscy kandydaci spełnili wymagania formalne i merytoryczne określone w regulaminie naboru. Z uwagi na potrzebę zapewnienia szerokiej reprezentacji środowisk społeczno-gospodarczych skład Rady został zwiększony do 23 członków. W skład Rady weszli przedstawiciele różnych środowisk i instytucji działających na rzecz rozwoju miasta, w tym sektora społecznego, edukacji, przedsiębiorców oraz lokalnych partnerów społecznych.
- Chcemy tworzyć Starachowice razem z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami i ekspertami. Powołanie Rady to kolejny krok w budowaniu nowoczesnego miasta, które rozwija się dzięki współpracy i aktywności lokalnej społeczności - podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
Jakie będą zadania Rady?
Zgodnie z regulaminem do głównych zadań Rady należeć będzie m.in.:
- opiniowanie kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego miasta,
- konsultowanie dokumentów strategicznych i wdrożeniowych związanych z projektem,
- wspieranie działań realizowanych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast,
- opiniowanie propozycji inicjatyw i przedsięwzięć zgłaszanych w projekcie,
- monitorowanie efektów działań realizowanych w obszarze rozwoju społeczno-gospodarczego.
- Projekt „AkTYwne Miasto” to nie tylko inwestycje, ale przede wszystkim ludzie i wspólne działania na rzecz przyszłości Starachowic. Rada będzie ważnym partnerem w wyznaczaniu kierunków rozwoju naszego miasta – dodaje Marcin Gołębiowski, Zastępca Prezydenta Starachowic ds. społecznych.
Rada będzie działać przez cały okres realizacji projektu „AkTYwne Miasto. Razem dla rozwoju Starachowic”. Posiedzenia odbywać się będą nie rzadziej niż raz na pół roku.
Miasto rozwijane wspólnie z mieszkańcami
Jednym z głównych założeń projektu „AkTYwne Miasto” jest zwiększanie udziału mieszkańców i lokalnych partnerów w procesie rozwoju miasta oraz tworzenie przestrzeni do współdecydowania i wspólnego planowania działań dla Starachowic.
– Zależy nam na tym, aby rozwój Starachowic był oparty na dialogu i współpracy. Rada będzie miejscem wymiany doświadczeń, pomysłów i rekomendacji, które pomogą nam jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców i wyzwania stojące przed miastem – dodaje prezydent Marek Materek.
Powołanie Rady Innowacyjnego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Starachowice to kolejny krok w budowaniu aktywnych, nowoczesnych i otwartych Starachowic - miasta rozwijającego się we współpracy z mieszkańcami i lokalnymi partnerami.

Projekt „AkTYwne Miasto. Razem dla rozwoju Starachowic” został dofinansowany przez Fundusze Szwajcarskie wspierające zmniejszanie różnic gospodarczych i społecznych w Unii Europejskiej oraz budżet państwa.
